Meşrutiyet Mahallesi Karanfil Sokak No: 31 Kızılay
Telefon: 0312 418 88 58

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu öğrencinin kendinin farkına varmasını elde eden bir tekniktir. Başarısız öğrenci yoktur. Kendini tanımayan, güçlü ve zayıf taraflarını bilmeyen öğrenci başarılı olması imkansız. Öğrenci kendine ve yeteneğine güvenmezse başaramaz. Başarmak için kendine güvenmek, ulaşılabilir hedefler geçirmek gerekir. Ulaşılamayacak hedefler koymak kendini kandırmaktır. Bütün enerjini bu hedefe ulaşmak için çabalayan öğrenci ulaşamadığında çok üzülecektir. Ulaşılabilir, doğru ve yerinde kararlar verebilmek için potansiyellerimizin farkına varmamız gerekir. Potansiyellerinin bilincinde olmayan öğrenci yanlış tercih ve kararlar alır. Koçun amacı öğrencinin kendini tanıyarak, yeteneklerinin farkına varıp kendine uygun ulaşılabilir kararlar alabilmesidir.

– Öğrenci koçluğu öğrencinin plan yapmasına, hedef belirlenmesinde ona yardımcı olmaya çalışan kişiye özel bir programdır. Amacı;
– Öğrencinin okul başarısını artırma
– Sınavlarda başarılı olmasını sağlama
– Ulaşabileceği, kendine uygun hedefler koyma
– Vakiti verimli ve etkili kullanma
– Etkili çalışma yöntemlerini öğrenme
– Kendine güvenme
– Başarabileceğine inanma
– Yeteneklerinin farkına varma
– Güçlü yanlarını keşfetme ve bu yanlarını geliştirme
– İnsanlarla iyi ve doğru iletişim kurma
– Doğru sorular sorma becerisini geliştirme
– Kendini yaptığı işe vererek çalışmasını sağlama
– Konsantre olma
– Sınav stresi, kaygıyla baş edebilme
– Hedefleri netleştirmek
– Ne istediğine tam anlamıyla karar verebilme
– Kendi kendini denetim edebilme

İnsanların genelinde şöyle bir kanı vardır. Sayısal zekâsı yüksek olan bireylerin daha parlak zeka olduğu düşünülür. Ancak herkesin sayısal zekasının iyi olması ve matematikten başarılı olmasını beklemek çok yanlıştır. 8 farklı zeka alanı vardır. Sayısal zeka, sosyal zeka, doğacı zeka, kinestetik zeka, shususi zeka, uzamsal zeka, müzikal zeka, tinsel zekadır. Bu kadar zeka alanında insanları tek bir zeka alanına sıkıştırmak tamamen kısırlaştırmaktır. Bundan dolayı öğrencilerin tümünün matematikten başarılı olmasını beklemek hatalı olur. Öğrenci koçluğu bu aşamada devreye girerek öğrencinin zeka alanını keşfetmesi ve o alanda başarılı olması için yardımcı olan desteği verir. Eğitim sistemimiz büyük oranda öğretim ağırlıklıdır. Öğrencilerin ihtiyaç duydukları eğitim etkinliklerine çok fazla süre ayrılmamaktadır. Sadece dershane öğrencilerin ihtiyaç duydukları kendilerini keşfetme, kimliklerini bulma, kabiliyetlerini geliştirme gibi mevzularda öğrencilere yardımcı olunmaktadır.